Drahonice a Přibenice - dvakrát z jiného světa
Drahonice i Přibenice najdete nedaleko Lubence, při horním okraji mapy KČT č.30 - Povodí Střely. Na výpravu je nejvhodnější pozdní odpoledne slunečného dne, kdy kraj červené oranice září zvláštním měkkým odstínem.
Ovšem musí být sucho, jinak se v té barvě utopíte :-).
Z Drahonic vyjdete do polí východním směrem u bývalé školy na lubeneckém kraji obce. Překonáte první polní obzor (budete se držet po cestě víceméně rovně) a dojdete ke starému židovskému hřbitovu, který je umístěn ve strži uprostřed polí. Doložen je k roku 1724, ale prý je ještě o něco starší. Ze hřbitova se zachovalo asi sto hrobů z devatenáctého a dvacátého století. Až do hrůzných událostí druhé světové války bývala právě v Drahonicích, ale i v Lubenci a blízké Chyši výrazná židovská komunita. Hřbitov byl dlouhá léta ukryt v neprostupném houští a až v nedávné době byl opět vyčištěn a zpřístupněn, také díky Vězeňské službě Drahonice a jejím klientům.
Do Přibenic pak můžete pokračovat dále na východ cestou podél lesa a odtud pak vpravo dolů další cestou, která se oddělí na lesní křižovatce. Dnes už jen chalupářské obci vévodí zpustlý kostel Nanebevzetí Panny Marie, který uvidíte už z velké dálky. Jeho styl připomíná latinskoamerické kostely a tak se podruhé ocitáte v poněkud jiném světě. Původní kostel se připomíná už k roku 1389, dnes je tu stavba přestavěná do současné podoby v devatenáctém století. Kostel je prázdný, volně přístupný a večerní slunce v něm probouzí nečekaná světelná poselství.
Výpravu můžete ukončit třeba v Lubenci (přes Řepany) nebo v Ležkách, kde krom železniční zastávky a smírčího kříže je i malá hospůdka. Možná stihnete i vylézt na Kapucínku, ale to už je jiná kapitola.
Fotografovali: Lucie Haschková (DSC) a Petr Linhart (KIF).